Rozdíl mezi UV filtry je zásadní. Chemické UV filtry jsou pokožkou vstřebávány a v pokožce po styku s UV zářením se přeměňující na teplo, ovšem často za uvolnění volných radikálů, ty způsobují předčasné stárnutí, a proto se do produktů ještě přidávají antioxidanty, a ty mají za následek pohlcování volných radikálů.
Chemické UV filtry u citlivých jedinců mohou vyvolat alergickou reakci.
Naopak přírodní UV filtry zůstávají na povrchu pokožky a UV záření odrážejí pryč. Jedná se o minerální filtry (oxid titaničitý a oxid zinečnatý). Nejpoužívanějším přírodním UV filtrem je oxid zinečnatý, ten chrání před UVA a UVB zářením.
UV záření je rozděluje dle vlnové délky na:
UVA záření má vlnovou délku 400-300 nm
UVB záření má vlnovou délku 300-280 nm
UVC záření má vlnovou délku 280-100 nm
UVB záření je absorbováno ozónem v atmosféře, bohužel když je ozónová vrstva narušena, stává se UVB záření nebezpečným. Je mu přisuzován vznik rakoviny kůže.
UVC záření na zemský povrch nedopadá, má silné dezinfekční účinky, a proto se často používá na dezinfekci místností.
V posledních letech se řeší dopad chemických UV filtrů na mořský ekosystém (ničení korálových útesů), a proto se v některých zemích omezuje používání některých chemických UV filtrů a jsou povoleny jen přírodní UV filtry.
Nezapomínejte pravidelně opakovat aplikaci opalovacích přípravků v dostatečném množství. Po každém koupání se z pokožky velké množství produktů smyje, ale i při pocení se sníží ochrana daného produktu.
Věděli jste, že si pokožka jedno spálení pamatuje až 20 let? Takže ať už zvolíte chemický nebo přírodní UV filtr v produktech, nezapomínejte produkty aplikovat. Chráníte pokožku před vznikem rakoviny kůže, ale i před předčasným stárnutím kůže.
Často při rozhodování, jaký opalovací přípravek zvolit hraje zásadní roli neviditelnost. Je pravda, že některé přírodní opalovací produkty nechávají bílé stopy, ale doba jde dopředu a výrobci si dokáží s tímto problémem často již poradit.
Ženy, které používají make-up s SPF faktorem již jinou ochranu před sluncem nepoužívají, což je velká chyba. Make-up vás nikdy dostatečně neochrání. Neříkám, že si na sebe musíte aplikovat každý den SPF 50, ale SPF 30 je v našem podnebí přijatelná možnost.
A jak se liší opalovací přípravky na obličej od těch na celé tělo? Opalovací přípravky určené na obličej jsou často do hněda, aby nezanechaly onen bílý film. U nich je pak třeba sehnat správný odstín pro vaši pleť. Setkala jsem se i s produkty, které obsahují Matchu a jsou zabarveny do zelena, tím pádem krásně kryjí začervenalou pleť nebo existují i růžové.
U opalovacích přípravků určené na obličej je třeba při výběru dávat pozor hlavě u osob trpící na akné. Produkty mohou obsahovat oleje, které jsou komedogenní a mohou ucpávat póry. Mezi tyto oleje patří kokosový olej, marulový olej, sojový olej, olej z pšeničných klíčků a kakaové máslo.
A na závěr bych ráda upozornila, abyste nezapomínali na své děti, které nemají ještě zcela vyvinutou kůži, aby je dostatečně chránila před spálením. Stačí chvilka bez ochrany a kůže je vystavena riziku. Chápu, že děti to nemusí mít za nejoblíbenější činnost, ale myslete na ně a zkuste jim vysvětlit, proč je to potřeba.
Příklady chemických UV filtrů:
Octocrylene – chrání před UVB zářením, a částečně pohlcuje UVA záření, do produktů se přidává v maximální koncentraci 10 %
Ethylhexyl Triazone – povolená koncentrace je do 5 % a v USA a Kanadě je jeho používání zakázáno
Butyl Methoxydibenzoylmethane – je to bílý krystalický prášek, chrání před UVA zářením, je toxický pro životní prostředí, snadno se rozpadá a je třeba přidání dalších stabilizátorů do produktu
Ethylhexyl Salicylate – UVB filtr
Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine – je rozpustný v tucích
Octisalate – absorbuje UVB záření, zlepšuje odolnost proti vodě, maximální koncentrace je do 5 %
Oxybenzone – je to silný alergen, může také způsobit hormonální změny, v EU je povolen do 10 % v produktu